Nejčastější cestovní nemoci, které trápí nejen cestovatele

I když je cestování velice příjemná činnost, při které neustále objevujeme nové kouty a místa, může nám cestování leccos zkomplikovat. Mezi komplikace při cestě patří například zjištění, že nemáme platný pas nebo že jsme si nezřídili cestovní pojištění. Příště ale budeme chytřejší, a tak automobil otáčíme a na dovolenou se nejede. Značnou nepříjemností jsou i nemoci, které nás mohou potkat a postihnout.

Každý člověk se domnívá, že nejhorší nemocí je takzvaná “cestovní horečka”. Jenže se jedná jen o stav, během kterého vrcholí přípravy na nadcházející dovolenou. Cestovní horečka opravdu není nemoc, ale takzvaná kinetóza nebo jet lag nemoci jsou a dokážou nám část dovolené opravdu zkomplikovat.

Co je to kinetóza?

Nejobávanější nemocí je kinetóza, které se také říká mořská nemoc. I když si mnozí lidé myslí, že se jedná o nemoc vznikající na moři, opak je pravdou. Nemoc rozhodně na moři nevzniká, tedy ano, ale může vzniknout i v autobuse, v autě nebo kdekoli jinde. Jedná se totiž o nevolnost z pohybu, při níž můžeme i omdlít. Často se na vzniku nemoci podílí i změna pásma.

Kinetóza je sice nepříjemný problém, ale naštěstí trvá jen krátkou chvíli. Pomůže klasický kinedryl, ale také žvýkačky. Při prodělávání nemoci by se neměl konzumovat alkohol ani nápoje s kofeinem.

Jet lag jen při velkých vzdálenostech

Pokud cestujete dlouho a daleko, napříč několika časovými pásmy, je jasné, že se dostaví takzvaný jet lag. Jedná se o syndrom otočeného režimu, zkrátka a dobře se jedná o pásmovou nemoc – vadí vám tak znatelný přesun v čase, který jste najednou podstoupili během několika hodin letu.

Většinou pomáhá jen vyspat se. Musíte ale počítat s tím, že jet lag nastane i po příletu domů. Také absolvujete takřka stejnou cestu a také projdete několika časovými pásmy.