Nakupování na internetu se stalo naprostou všedností a samozřejmostí. Jedná se o rychlý způsob, jak uspokojit svoje potřeby, i když obchody mají zrovna zavřeno. Bohužel tento způsob nakupování má svá proti. Předně ne za každým e-shopem stojí spolehlivý prodejce, který vám nabízí své služby. Za internetovým obchodem může stát i někdo, kdo vás zkrátka chce jen okrást.
Podle posledních statistik výrazně roste počet zákazníků internetových obchodů. S tím roste také množství podvodných e-shopů, a bohužel se nakonec zvyšuje i počet těch, které lze zařadit do kategorie “napálení klienti”.
Abyste se nezařadili k nim, zkontrolujte si před uskutečněním objednávky několik věcí.
Chybí identifikační údaje
Jednou z věcí, kterou je zapotřebí si předně zkontrolovat, jsou identifikační údaje prodejce. Není tajemstvím, že prodejci musí být registrováni, jsou to přece jenom také subjekty platící daně. Většinou tento údaj bývá uveden v dolní polovině webu, někdy až na samotném konci. Stává se, že se údaje najdou v sekci “kontakty”.
Pokud identifikační informace na stránce chybí, dochází zde k porušení zákona. A je velmi pravděpodobné, že jste zamířili na stránku s podvodným prodejcem.
Sledujte ceny
Co se také nemusí na první pohled jevit jako normální jsou nízké ceny. I když jsou lidé rádi za nízkou hodnotu uvedenou u krásného zboží, až příliš nízké ceny jsou spíše podezřelé. Pokud se vám jeví částka, kterou máte uhradit až příliš nízká, srovnejte si zboží na e-shopu s jeho konkurencí. Zatímco v některých případech bude cena skutečně jen výhodná, v jiných situacích při výrazných rozdílech doporučujeme dát od obchodu ruče pryč.
Těmito výraznými rozdíly myslíme tisícovky korun. Abyste se takovým prodejcům vyhnuli, vyplatí se podívat se na stránky ČOI, která na konkrétní obchody dokonce upozorňuje na svých stránkách. Seznam je samozřejmě pravidelně aktualizován, podvodných obchodníků totiž přibývá prakticky denně.