Osobní finance jsou pro mnohé velice choulostivá záležitost, o které se příliš nechtějí bavit. A je to škoda, protože právě po této stránce do velké míry strádáme. Neumíme spořit, případně spoříme až příliš, ale na druhou stranu neinvestujeme. Nebo se bojíme z důvodu finančních nebo jiných jít do podnikání, kterému věříme. Někdy naše zajeté zvyky nebo tradice v rámci financí jsou tak omezující nebo limitující, že se je snaží napravit miliardáři sami. Ti radí zejména několik věcí.
Rezervy jsou potřebné
Je zapotřebí se ujistit, že máte pod sebou dostatečně velkou záchrannou síť, pokud se ženete do něčeho nového a riskantního. Finanční rezerva ještě nikdy nikoho nenaštvala, naopak je tím, co se člověku hodí, pakliže dojde k výpadku příjmů nebo něčemu podobnému. Jenže jak velká by měla tato finanční rezerva být?
Obecně se říká, že by rezerva měla pokrýt alespoň tři měsíce běžných výdajů. Je to dobré pravidlo, kterým je logické se řídit.
Diverzifikace svého portfolia minimalizuje rizika
V současné době je velmi atraktivní investování, a to nejen na akciových trzích. Řada, zejména začínajících investorů, však chybuje v jedné věci – sází pouze na jednoho koně v rámci celého dostihu. Je však dobré portfolio diverzifikovat, a sice mít vajíčka rozdělená ve vícero koších.
Obecně platí, že je dobré vložit něco do méně rizikových investic, zlomek peněz navíc do více rizikových, které však slibují větší zvýhodnění.
Skromnost na prvním místě
I když řada lidí má s dosahováním jistého mění tendenci začít měnit své finanční návyky, podle Warrena Buffetta, který je dnes označován za jednoho z nejlepších investorů všech dob, bychom onu skromnost neměli opustit. I díky tomu vám zůstane nemalé jmění a nebudete závislí na tom, jak se vám aktuálně bude dařit.
Skromnost = šetrnost. V tomto směru je dobré se zmiňovaným investorem rozhodně inspirovat.