Cílem posilování je nabrat dostatek svalové hmoty. Vytvořit svaly, ale přitom zůstat štíhlý. Jak docílit dokonale vypracované atletické postavy? Jednou z cest, která vám k tomu pomůže, je sacharidová dieta.
Množství sacharidů podle tréninku
Stravujete se v takzvaných sacharidových vlnách. Během nich se v jednotlivých dnech mění množství sacharidů ve vašem jídelníčku, střídavě se zvyšuje a opět snižuje. Vše přitom závisí na vašem tréninkovém plánu. Ve dnech těžkého tréninku potřebujete stravu s vyšším množstvím sacharidů, které jsou pro lidské tělo palivem. Naopak při režimu lehčího kardio tréninku si vystačíte s jejich nižším obsahem. Střídání množství zajistí správné formování postavy a rýsování svalů.
Princip: Získat energii a účinně pálit tuk
Během sacharidové diety je ovšem důležité nejenom přesně sladit množství sacharidů v potravě s rozpisem cvičení, ale také přijímat správný druh potravy. Jídelníček při sacharidové dietě významně omezuje tuky, kromě těch zdravých nenasycených. Musí ovšem obsahovat i dostatečné množství proteinů, aby tělo nabíralo svalovou hmotu. Princip diety tkví v tom, že v době těžkého tréninku získáváte ze sacharidů dostatek energie, abyste nebyli vysíleni. Další den ale přijímáte méně sacharidů a díky tomu tuk naopak pálíte, tělo sahá do rezerv.
Měníte poměr příjmu a výdeje
Protože dieta obsahuje dostatek proteinů, nemá tělo potřebu brát si energii ze svalů, naopak tvorbu svaloviny posiluje. Zároveň netrpíte pocitem hladu. Omezujete vysokoenergetické potraviny, tedy především jednoduché cukry a tuky. Naopak zařazujete vysoký podíl proteinů a komplexních sacharidů, z nichž se energie uvolňuje postupně. Díky pohybu během tréninku úspěšně měníte poměr příjmu a výdeje energie. Více energie vydáte, než přijmete a díky tomu si vytvoříte dobrou svalovou základnu.