Farmářské trhy jsou fenoménem poslední doby. Jak je to s nimi doopravdy? Někteří lidé na nich pravidelně nakupují a nedokážou si svůj život bez nich představit, jiní ale hodně pochybují o tom, zda jsou zde prodávané potraviny skutečně takového původu, jakým se ohánějí. Kde je pravda?
Nepoctiví prodejci a nedostatečná hygiena
Samozřejmě, že i mezi prodejci se v minulosti našli a jistě i v budoucnosti najdou nějací podvodníci, kteří jsou pouhými překupníky. Zboží, které nabízejí, vydávají za své, a přitom ho jenom přeprodávají. Existuje asociace farmářských trhů, organizátoři trhů se snaží proti podobným nešvarům bojovat a odhalovat je. Přesto se občas stane, že jim něco unikne. Kvůli jednomu či dvěma nepoctivým prodejcům, kteří se obohacují klamavou reklamou a na úkor ostatních, ale není důvod odsoudit celé farmářské trhy. Jistou nevýhodou farmářského prodeje je i skutečnost, že občas prodejci zapomínají na přísné dodržování hygienických předpisů. To také bývá nejčastější výtkou hygienických kontrol.
Kupující už jsou poučení
Jak se proti podobným nepříjemnostem mohou bránit i samotní kupující? Jednoduše tím, že budou poučenější, budou se umět ptát, zjišťovat odkud zboží je a jaké má vlastnosti. Při krátkém rozhovoru brzy poznají, zda prodejce je skutečným farmářem a o svém nabízeném zboží opravdu něco ví nebo ne. Ze začátku byli kupující trochu vyjukaní, dali se snáze obalamutit. Dnes tomu tak ale většinou už není. Jsou informovaní, našli si své oblíbené prodejce, umějí ocenit kvalitu. Už tolik neexperimentují, jdou za svým osvědčeným zbožím, na které se mohou spolehnout. A jaké nové trendy se ve farmářském prodeji objevují? Například sítě kamenných obchodů, kde je možné potraviny od farmářů získat, například Sklizeno nebo Náš Grunt, nebo také prodej ze dvora či prodej bedýnek. I ty si nacházejí své příznivce. Kupující nemusejí mít žádné obavy a mohou si vychutnat přednosti farmářských trhů, tedy dostatek kvalitního a z velké části sezónního zboží.