Jsou ekologické prací prostředky jenom byznysem pro mazané šikuly?

Ženy, které perou, se ocitají mezi dvěma mlýnskými kameny. Chtějí, aby jejich prádlo bylo maximálně čisté, ale přitom by rády chránily životní prostředí. Tyto dva požadavky ale většinou nejdou dohromady. Buď používají šetrný prací prášek, který moc nepere, nebo mají čisté prádlo za cenu vody plné chemikálií.

Ekologické prací prostředky většinou neperou

Prací prášky na bázi chemie sice dokážou vyprat prádlo do zářivých barev, ale obsahují spoustu agresivních chemických sloučenin, které ničí životní prostředí. Současné ženy se ale nechovají stylem „po nás potopa“. Zajímá je ekologie, není jim lhostejné, že prací prášky sice dokonale perou, ale škodí životnímu prostředí. Snaží se o eko praní. Proto když se na trhu objeví nový prací prášek, který slibuje, že bude šetrný k životnímu prostředí, většina dam ho chce vyzkoušet. Jenže po vyprání obvykle následuje zklamání. Ano, prášek je sice šetrnější, ale bílé prádlo po něm vypadá zašedlé a ani barvy na tom nejsou o mnoho lépe.

Nesypte peníze za matoucí reklamy

Nabízí se tedy otázka: Není obchod s eko pracími prášky, které vyperou do běla, jenom prostorem pro šikuly, kteří pletou neznalé zákaznice? Pro výrobce je to mnohdy dobrý obchod. Přijde s halasnou reklamou a spousta žen se nachytá. Za drahé peníze si koupí pocit, že dělá něco pro životní prostředí a výrobce jí tvrdí, že na tom ušetří, a ještě bude moci prát jenom na 30 °C. Ovšem výsledkem je pak zašedlé prádlo. Musí potom oděvy přepírat znovu. Ekonomika takového praní jde vniveč. Stojí to dvojnásobek energie na provoz pračky, ohřev vody. Proto si na malém vzorku ověřte, jestli prací prášky z látek přírodního původu, jako je například palmové a palmojádrové mýdlo, opravdu dostatečně účinné. Jinak jenom sypete peníze do kapes lidí, kteří pouze hrají na vaši ekologickou strunu.