Dovolená každý rok. To je standard posledních let a jen málokdo si ho umí odepřít, aby našetřil vyšší částku nebo si vytvořil finanční polštář. Relax u moře je hnací motor pro zbylých dvanáct měsíců. Co ale dělat, když peníze schází?
Je to past
Kdysi dávno se v Čechách rozmohl jeden nešvar. Když člověk nedisponuje dostatečným obnosem peněz, jednoduše si požadovanou částku půjčí. Podmínky pro získání úvěru nejsou příliš složité ani náročné. Stačí pravidelný příjem, pracovní smlouva na dobu neurčitou nebo v případě podnikání daňové přiznání, slušná bonita a schopnost splácet. Pravidla osekaná na povinné a zákonné minimum. Tak by se dal popsat tuzemský systém.
A tak se lidé nebojí a půjčují si. Na splátku přece vždycky někde pár drobných najdou. A když to bude hořet, půjdou na víkend do provozu na extra směnu. Za ten týden u moře a povalování se na pláži to stojí.
Smyčka se utahuje
Mnozí finanční poradci ale nevěřícně kroutí hlavou a polemizují nad nutností osvěty a šíření gramotnosti. Lidé by si totiž měli uvědomit, že dovolená je opravdu nadstandard a výstřelek, který je třeba v případě nouze oželet. Nemá smysl půjčit si a pak následující rok splácet ty krásné dny na Korfu. Nehledě na to, že pokud byste chtěli jt i následující rok, museli byste během dvanácti měsíců našetřit rovnou na dvě dovolené. Jinak se dostanete do situace, kdy se přiblíží léto, vy sice úspěšně splatíte poslední splátku, ale na účtu se vám bude povalovat jen pár tisíc, kterými dovolenou zaplatíte jen těžko. A to počítáme jen s variantou, že půjčku splatíte do roka. Co ale dělat, když jste si vybrali skutečnou exotiku a částka převyšuje obávaných padesát tisíc korun? To “smáznete” ve dvanácti splátkách jen těžko.
Chudé řešení
Máte kolo, kvalitní batoh a pohorky? Co dát šanci českým horám a dát si konečně do těla? Pronajměte si s kamarády chatu a podělte se o nájem. Objevte kouzlo kempů a naučte se stanovat. Moře není všechno, jděte na to jinak a zkuste toto léto něco málo naspořit.